Akıllı Üretim Teknolojileri – Dijital Fabrikalar

Akıllı Fabrika ve Dijital Üretim Nedir?

Akıllı fabrika, Endüstri 4.0’ın sağladığı bütün imkânlardan faydalanarak üretim yapan tesislere denir. Karanlık ortamlarda üretim yapabilen otonomlar yapay zekânın desteği ile nesnelerin interneti teknolojisinin desteği ile üretim yapılabilen ortamlara akıllı fabrika diyoruz. Dijital üretim sayesinde üretimin her aşaması kontrol altında tutulabiliyor.

Şu an ülkemizde verilen yöneticilik kurslarının ortak temeli, fire oranını düşür, üretimin her aşamasını kontrol altında tut– ilkesi üzerine kuruludur. Yani 15-20 yıl önce oluşturulmuş ve kısa bir zamana göre güncellenmiş eğitimlerde dahi verimli üretimin temelinde fire oranının düşürülmesi ve süreçlerin kontrol edilmesi gösterilmiştir. İşte akıllı fabrikalarda kurulan dijital üretim tesisleri tam olarak bunu başarabilmektedir. Anlık raporlamalar sayesinde üretimin her aşaması kontrol altındadır.

Slide3

2014 Ekim ayında Dijital Üretim ve Tasarım İnovasyon Enstitüsü’nde 320 milyon dolarlık bir bütçenin IoT (Nesnelerin İnterneti) tabanlı yatırımlara kamu ve özel sektörün yatırım yapacağı belirtmiştir. Ülkemizde bu durum yeni yeni farkediliyor ve büyük firmalar 5 yıllık planlarında tüm imalat süreçlerini bu yönde geliştirmeye çalışıyorlar.

Akıllı ve Dijital Üretimin Önemi

Son dönemlerdeki gelişmeler ile birlikte özellikle büyük veri, yapay zeka, otomasyon, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT), ilave teknolojiler ve arttırılmış gerçeklik (AR) gibi yeni teknolojilerin hızla gelişmesiyle birlikte imalat sektörünün tedarik zinciri aşamasında çok ciddi yenilikçi gelişmelerin olacağını belirtmektedirler. McKinsey, imalat ve üretim sektörünün dünya çapında IoT uygulamaları ile birlikte 2025 yılına kadar 1.2 ile 3.7 trilyon $ civarında bir değer üretmesini öngörmektedir. Gelişmiş ülkeler, özellikle Almanya bu durumu devlet politikası haline getirip ciddi yatırımlar yapmaya başlamışlardır.

Digital tablet & futuristic factory

Bu durumun önemli olmasının nedeni üretim aşamasındaki tüm değer zincirini değiştirecek olmasıdır. Üretim aşamasında bu duruma adapte olmak hem üretim sürecini hızlandıracak hem de maliyetlerin azalmasını sağlamış olacaktır.

Otomasyon 4.0

Nesnelerin İnterneti, Endüstri 4.0, dijitalleşme ve akıllı fabrika – bunlar her yerde bulunan ve endüstriyel makine ve sistem üretiminde bir değişikliğe işaret eden anahtar kelimelerdir. Otomasyon 4.0’ın tam tanımı ne olursa olsun, tüm yaklaşımların bir amacı vardır: daha büyük miktarlarda aynı süre harcayarak daha fazla üretim daha az maliyet.

Modern kontrol teknolojisi, büyük veri işleme, makine ve sistem konseptlerine giden yolda başarı faktörleridir. Hangi verilerin üretim sürecinin optimize edilmesine yardımcı olduğu, verilerin analiz edildiği yer, hangilerini geliştirmek için hangi algoritmalar ve kurallar uygulanacağı yapay zeka mühendisleri tarafından tasarlanır ve kodlanır. Akıllı fabrikalar sayısız fırsatlar ve yeni dijital iş modelleri sunarken süreç optimizasyonunda harcanması gereken know-how bilgi birikimi ile iş gücü için bir çok zorluk vardır.

csm_Industrie-4.0-Einstieg_01_86374bf8e8

Dijital fabrikalar, kolay bir şekilde kurulumu yapılan makineler, büyük verinin işlenebileceği makineler ile bulut teknoloji ile sürecin her yerden takip edilebilmesi olanaklarını sağlayacaktır.

Otomasyon 4.0 ile Modulerleştirme

Nesnelerin interneti yaklaşımıyla her bir makinenin kalbi dinlenmiş olmaktadır. Makinedeki verimlilik analizi, görüntü işleme teknolojisi ile somut ürün ile üretilen ürünün anlık takip analizi, bunun yanında makine üretimi sonlandırdığında daha fazla elektrik tüketmemesi için kendini kapatma durumları ile üretim sürecinde ciddi bir tasarruf sağlanmış olmaktadır.

Fabrika Bakım Tahminlerin Önceden Yapılabilmesi

Modern kontrol sistemleriyle birlikte akıllı sensörler, bileşenlerden, makinelerden ve sistemlerden durum verilerinin gerçek zamanlı olarak toplanmasını veya izlenmesini sağlar (durum izleme). Buna sıcaklık, titreşim veya gücü örnek olarak verebiliriz. Tahmini bakım, bu verileri makine durumunun gelişimini tahmin etmek ve servis aralıklarını planlamak için kullanır.

Sensörlerden Buluta Veri Akışı

Makineler arası haberleşmede veri alış verişi çok önemli bir yer tutmaktadır. Makineler ile sistem odası iletişimi ve bunun yanında makine ile ofis çalışanlarına bilgiler anlık olarak düşmesi sağlanmaktadır. Özellikle büyük firmaların kullandığı MES, ERP, SCADA programları bu iletişim için önemli bir parametre sağlamış olacaktır.

Dünya genelinde yaygın olan bulut bilişim teknolojileri özellikle Cisco, Microsoft Azur ve Amazon Web Service aracılığı ile hem veri kaybı olmayacak hem de fabrika verimliliği yapay teknolojiler sayesinde anlık, günlük, yıllık analizleri ile verimlilik artmış olacaktır.

Veri Güvenliği

Makine ve sistem ağı, uzaktan bakım ve yazılım güncellemeleri internet üzerinden yapılmasının yanı sıra, MES veya ERP sistemleri ile bulut iletişimine kadar veri alışverişi, üretim sürecinde veri güvenliği konusunda giderek daha fazla talep görmektedir. Burada VPN üzerinden SSL şifrelemesi gerekli veri güvenliğini sağlar.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s